بی ثباتی در ستون فقرات

ساختمان ستون فقرات دارای پیچیدگی های زیادی می باشد و به صورت کلی ستون فقرات دارای ۳۳ تا ۳۴ مهره است و برخی از این مهره ها در قسمتهای ثابت و برخی به صورت محرک می باشند.
اتصال مهره ها به واسطه مفاصل صورت می گیرد و دیسک کمر به عنوان یک ساختمان خاص بین مهره ها به جز مهره اولین و دوم گردن و همچنین مهره های ساکرال و کوکسیکیس وجود داشته است.
کانال ستون فقرات در طول ستون فقرات در مابین مهره ها می باشد و نخاع و ریشه های عصبی در این کانال عبور میکنند.
اگر به ستون فقرات از لحاظ حرکتی نگاه کنیم بسیار جالب خواهد بود و در عین حال در بین جهت های متفاوتی حرکت خواهد کرد اما برای سیستم عصبی نقش محافظ داشته و به صورت طبیعی در مهره ها ایجاد درد یا جابه جایی را نخواهد داشت که این حالت طبیعی به شمار می رود اما در صورتی که در زمان حرکت سبب جابه جایی شود و یا بر روی نخاع و ریشه های عصبی فشاری وارد کند ، منجر به ایجاد درد و اختلال عصبی خواهد شد.
بی ثباثی یا Instability ستون فقرات کمری، گردنی ،توراسیک میتواند رخ بدهد و عامل آن ضربه به ستون فقرات، بیماری های مادرزادی، بیماری های دژنراتیو با انجام دادن MRI – رادیولوژی و سی تی اسکن محل و مقدار بی ثباتی تعیین میگردد.

درمان بی ثباتی ستون فقرات

با استفاده از عمل جراحی و ثابت نمودن مهره های گرفتار می توان برای درمان این بیماری اقدام کرد
. با استفاده نمودن از سیستم های جدید از جنس تیتانیم این اقدام صورت میگیرد که معمولا در این روش از پیچهای بخصوص و میله های که مهره ها را به یکدیگر متصل میکنند تشکیل شده و به همراه آن از پیوند استخوانی یا فیوژن استخوانی هم استفاده میگردد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *